NCA NEMZETKÖZI - SZABADKA

Konkrét eredményként elmondható hogy sikerült megismernünk egymás munkáját; hasonlóságunk több tevékenységben is megtapasztalható volt. Különbözőségünk kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a másik félnek átadja szakmai tapasztalatait
(például az otthonápolás erőssége, a caritas nyugdíjasklub önkénteseinek tevékenykedése Szabadkán, a hajléktalanellátás és önkéntes képzés Pécsett).

A pályázatban megjelölt 8-8 fő vett részt a szakmai megbeszéléseken. A csoportok összetételénél ügyeltünk arra, hogy a tevékenységek egy-egy területéről legyen képviselet a teamben. Közös célként egy önkénteseket képző anyag összeállítását határoztuk el, mely a még aktív, öregségi nyugdíjból élőknek segít hasznos, értelmes célokat kijelölni és feladatokat találni környezetükben. Körvonalazódott és a második találkozó után elkészült az oktató anyag, ezzel mindkét szervezet hosszú távon alkalmazhat egy olyan módszert, melynek során az önkéntes általános képet kap a befogadó szervezetről, s a tanfolyam elvégzésével kiválaszthatja az egyéniségéhez leginkább illő tevékenységet, de egyben tudatosítja is benne a kompetencia-határokat.
A tevékenységek felsorolása, időpontja és helyszíne, közvetlen termékek stb..

A program tervezése már a pályázat benyújtásakor elkezdődött, de sajnálatunkra a végrehajtásra nem tudott az ütemterv szerint sor kerülni. Ennek kizárólagos oka volt, hogy pályázatunk elfogadásáról csak későn, márciusban kaptunk hírt, míg a tervezésben már januári kezdés szerepelt. A megvalósítás időpontját az eredetihez képest csak egy hónappal tudtuk meghosszabbítani. Mindezek ellenére a partnerünk együttműködési szándékának és megértésének köszönhetően sikerült úgy átszerveznünk a pályázatban megjelölt programok időpontját, hogy végül valamennyi eseményre sor került, s a két szervezet sikerrel zárta az együttműködésnek ezen szakaszát.

A tevékenységek időbeni ütemezése:
2009. április Előkészítés és szervezési feladatok Pécs
2009. május 25-27 Műhelymunka Pécsett szabadkaiak részvételével 8+8 Pécs
2009. június 8-10 Műhelymunka folytatása Szabadkán 8+8 Szabadka
2009. június A projekt megvalósulása két helyszínen P, Sz
2009. június A projekt értékelése, tervek, kiadványok P, Sz

Az idő szorításában dolgoztunk, de négy nyugdíjas, önkéntesnek jelentkezővel, s egy hajléktalannal elvégeztettük tanfolyamunkat. Utóbbi udvarosi feladatokat lát el önkéntesen úgy, hogy rokkantosítását a karitász segítségével indítjuk el. Valamennyi önkénesünk feladatot kapott. Ugyanezt tette a szabadkai karitász is.

A megvalósított program sem céljában, sem eredményében nem változott a tervezetthez képest, hiszen létrejött az együttműködés, s a tapasztalatok kicserélése mindkét szervezet számára hasznos volt. Tanultunk egymástól, s ezzel számos buktató elkerülhető, de sok segítséget jelenthet egy új tevékenység beindításánál is. Közös tervünk megvalósult, melyben egy önkénteseket önismereti tréninggel megszűrő és számukra a legmegfelelőbb helyre irányító oktató anyag gyakorlati kipróbálása mindkét szervezet számára pozitív eredménnyel zárult. Eltérés csak a pályázatban megjelölt időpontokban volt, de határidőre így is be tudtuk fejezni a programot.