PMJV NÉPKONYHA

1. Bevezető
Alapítványunk, a kuratórium döntésére 2003. január 1-jén vette át a népkonyha működtetését a kertvárosi karitász csoporttól, s tette ezt nemcsak azért, mert a tevékenységnek helyt adó ingatlan részben az egyházmegyei karitász tulajdona, de döntő mértékben az a szándék vezérelte, hogy a karitász eddig kifejtett szociális tevékenységét továbbvigye, lehetőleg úgy, hogy a rászorulók ellátása folyamatos legyen.

A 2009-es évben, hasonlóan az előző évekhez, változatlan körülmények között történt a főzés és az étkeztetés. Sok éves törekvésünk, hogy egy korszerű, minden igényt kielégítő ingatlanba vigyük át ezt a tevékenységet, az elmúlt évben sem járt sikerrel. Mindez megnehezítette a népkonyhán folyó szociális munkát is.

2. A népkonyha működtetésének tárgyi és személyi feltételei
A működés helye: Pécs, Szent Erzsébet u. 4.
Nyitva tartási idő: 6.30 - 11-ig.

Az ingatlan jellege családi ház, melyet a karitász a 90-es években a kertvárosi plébániával közösen vásárolt, az ott folyó karitász tevékenységnek. Alapítványunk 4/7-ed arányban tulajdonosa az ingatlannak. A konyhai berendezést németországi testvérszervezeteinktől adományként kaptuk. Az ingatlan belső kialakításában több felújítást végeztünk (az étkező melegpadlós burkolatát hidegpadlósra cseréltük), de a működtetés során folyamatos karbantartásra, rendszeres tisztasági festésre évenként sort kerítünk.

A hajléktalanok ellátását folyamatosan, napi rendszerességgel 3 fő önkéntes végezte. Heti egy alkalommal egy önkéntes orvos is rendszeres segítője az ott folyó szociális munkának.

A kifejezetten konyhai munkát évek óta összesen 10 önkéntes látja el - naponta két fő, egymást váltva - a kertvárosi karitász csoport szervezésében. Valamennyi munkatársunk rendszeres orvosi ellenőrzés alatt áll, egészségügyi könyvvel rendelkezik.

Szükségesnek látszott egy olyan személy alkalmazása is, aki állandó jelenlétével megakadályozhatja az esetleges betörést ill. lopást, s aki felügyeli azokat a berendezéseket, melyekkel a konyha rendelkezik, ha szükséges, gondoskodik javíttatásukról. Ezt a feladatot szintén egy önkéntes férfi látta és látja el.

A népkonyhai tevékenységre biztosított személyi állomány min. 3,
esetenként 4 fő
valamennyien önkéntes segítőként vettek részt a munkában

1 fő konyhai kisegítő
1 fő konyhai kisegítő
1 fő gondnoki feladatokat ellátó
1 fő szociális feladatokat ellátó személy


3. Az ellátottak száma, általános információk az ellátottakról
Az étel elkészítésére két lépcsős megoldást választottunk. Erre azért volt szükség, mert a konyha kapacitása és az ÁNTSZ engedélye egy nagyobb létszám ellátását másképp nem tette lehetővé.
A nyitvatartás alatt egyszerre 15-20 fő étkeztetése megoldott, de soha nem volt zsúfoltság, mert folyamatosan érkeztek és távoztak a hajléktalanok. Melegebb tavaszi, őszi és nyári napokon az udvaron felállított kemping-asztalokon étkezhettek.
Étkeztetések időpontja 7.30-tól kb.11 óráig folyamatosan.

Az ellátottak száma 2009 évben
január 94
február 103
március 97
április 98
május 92
június 91
július 91
augusztus 94
szeptember 98
október 98
november 102
december 105
Átlag ellátotti létszám: 97

Nagyobb ünnepek (karácsony, húsvét) minden napján ünnepi étellel vártuk a hajléktalanokat, melyhez minden alkalommal süteményt és kávét is kaptak. Karácsonykor mindezek mellett meleg zokni, kesztyű és gyertya is került a csomagba. Tapasztalatból tudjuk, hogy mennyire fontos számukra ez a világító eszköz.
Hétvégeken élelmiszercsomagot osztottunk ki közöttük, melybe lehetőségeinkhez mérten gyümölcsöt is tettünk.
Ruha és cipőosztást tartottunk heti egy alkalommal, illetve a téli időszakban minden esetben, ha valakinek szüksége volt rá, bármikor kapott meleg holmit, nemcsak a népkonyhán, de felkereshette a karitász központját is hasonló céllal.

Nem tartozik ugyan szorosan a népkonyhai tevékenységhez, de mivel a klienskör ugyanaz, mint akik a népkonyhánkat látogatják, 2009. novemberétől esténként teajárattal biztosítunk számukra meleg italt és ennivalót. Utóbbihoz a karitász jelentős mértékben járul hozzá, mert a pályázati lehetőségben biztosított zsíroskenyér helyett, esetenként felváltva virslit, főzőkolbászt, májkrémes kenyeret kapnak. Decembertől ebben a munkában komoly segítséget kaptunk a közcélú foglalkoztatottak személyében.


4. A népkonyha szociális szolgáltatásai
Gondozottaink jövedelmi helyzetére jellemző
- öregségi nyugdíjas
- rendszeres szociális segélyből élő
- alkalmi munkát vállaló és végző
- mindenfajta jövedelem és juttatás nélkül élő hajléktalan.

szociális helyzetére jellemző, hogy
- állami gondozásból kikerült és hajléktalanná vált,
- családja által kiközösített idős vagy szenvedélybeteg /sokszor a kettő együtt/
- bűnelkövetés, ill. büntetés után hajléktalanná vált egyén.

Többnyire utcán - betonlépcsők alatt, eldugott helyeken - pincékben, présházakban, elhagyott épületekben illetve menhelyen élnek. Elenyésző számban laknak albérletben vagy átmenetileg önkormányzati szükséglakásban.
Többségük különböző betegségektől szenved. Ezek: súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések, gerincbántalmak, tüdőbetegségek, daganatos megbetegedések, epilepszia, cukorbetegség, elfagyás miatti végtaghiány, pszichés betegségek, értelmi fogyatékosság és szenvedélybetegségek. Ezek közül talán a legszembetűnőbb az alkoholizmus, mely sok esetben nem bevallottan - okozója is a hajléktalanságnak. Általában elmondható, hogy szinte mindegyiküknél halmozottan jelentkeznek ezek a problémák.

Rendszeres ellátásuk mellett gyakran fordultak hozzánk olyan kéréssel, hogy váltsuk ki az orvos által felírt gyógyszert. Évente több alkalommal ezt másoknak is megtettük.
Néhányan rendszeres ápolásra, szociális otthoni elhelyezésre szorulnának. A hajléktalanok ugyanannyira szenvednek az elutasítottságtól, magánytól, embertársaik közömbösségétől, előítéleteiktől, mint az éhségtől.

Ezért az ételosztáson kívül nagy hangsúlyt fektetünk a lelki gondozásukra is.
Igyekeztünk mindennapi problémáikban, apró örömeikben elfogadó szeretetünkkel, megértésünkkel, támaszként mellettük állni. Velük együttműködve próbáltunk segíteni az elhelyezkedésben és ezzel együtt a társadalomba való újbóli beilleszkedésben.
Sokakból a hajléktalanság legkevésbé sem vált ki empátiát, hiszen sokan közülük szenvedélybetegek - többségében alkoholisták, akik gyakran viselkednek agresszíven, nehezen fogadják el azokat a viselkedési szabályokat, melyekkel kevésbé taszítanák a környezetüket. Ennek ellenére botrány okozása, agresszív viselkedés az év folyamán egyszer sem fordult elő. Új arc szinte alig van, sokan évek óta elfogadják szolgáltatásunkat, személyes ismerősnek számítanak.

Gyakran jöttek ,,átlátszó" kívánságokkal. Pl.: el szeretnének utazni munka-alkalom ígéretével Budapestre, támogassuk az utazásukat. Sajnos, ezen kérések mögött többnyire pénzszerzés volt a cél, s ha világossá vált, hogy csak számlára kaphatnak jegyet és nem kapnak pénzt, rögtön elálltak az utazástól.
Igazán indokolt esetben - bár ez nagyon ritkán fordult elő - ezt is megtettük (pl. ha gyámügyi dolgok intézése miatt kellett elutazniuk)
Télen, amikor nagyobb a túlélés kockázata, a hajléktalanoknak több törődésre van szükségük. Ma még mindig megoldatlan sokuknak az elszállásolása, ezért igazán hideg napokban fokozott életveszélyben élnek. Sokuknak a társadalomba való visszailleszkedése egy illúzió. Ha egy-egy hajléktalannak mégis sikerül, mindannyiunk számára igazi öröm.

Vissza a projektek oldalra

 
   
 

 

A mozgalom alapításának éve: 1896
KATOLIKUS CARITAS ALAPÍTVÁNY PÉCS © - 2009

Az oldal megtekintéséhez ajánlott böngésző: Mozilla Firefox