A JUBILEUMI ELŐADÁS ANYAGA

A karitász újjászervezésével csaknem egyidős az egyik legjelentősebb tevékenységünk a hajléktalanellátás.

2003-tól 2010 áprilisáig ezt a feladatot a karitász központ finanszírozta. Mára a kertvárosi csoportunk annyira megerősödött, hogy vállalja a hajléktalan ellátásnak összetettebb részét is. A népkonyhai ellátás mellett hamar egyértelmű lett számunkra, hogy más segítséget is kell nyújtanunk hajléktalanjainknak. Nappal a városban kéregető, átfagyott emberek gyakran csak azért jöttek be hozzánk ruháért, hogy egy kis időre megmelegedjenek és valakivel egy pár szót váltsanak.

Amikor megnyitottuk egy télen át a nappali melegedőnket, látogatottsága elérte a napi 70 főt is. A kistantermet elláttuk újságokkal, TV-t működtettünk, s aki igényelte, forró teát is kapott. Sokakat azonban még így sem tudtunk megszólítani. Ezért szerveztük immár 8. éve - támogatással - a téli teásjáratot.

Ugyancsak az étkeztetést szolgálta a Pálosokhoz szervezett ételosztás, ahol délben naponta gyakran 51 fő kapott meleg egytálételt. Éveken keresztül a Pécsi Sütőipari Vállalat által adományozott előző napi kenyér és péksütemény került itt kiosztása.

Egy egészséges generációnak hitben kell nevelkednie, ezért érezzük fontosnak a caritas ifjúságot érintő munkáját. Akcióinkból kiemelkedett a kisújbányai nyári táboroztatás, mely 3 alkalommal jelentett felhőtlen, ingyenes kikapcsolódást a gyermekeknek. Támogattuk adományokkal a cserkész- és hittantáborokat. Évente 2-szer egy hetes időtartamra nyári napközit szerveztünk olyan gyerekek számára, akiknek semmilyen szünidei programra nem futotta.

Mikulás-napunkat 2007-ben, melyre fogyatékkal élő fiatalokat is meghívtunk, vetélkedővel színesítettük.

Ismét megtelt a karitász nagyterme 2009-ben, amikor Erzsébet-napra Ki-Mit-Tud-ot szerveztünk 4, fogyatékkal élőket ellátó intézmény gondozottainak részvételével.

Nem kevésbé népszerű minden év szeptember elejére szervezett tanszerakciónk, mely a rászoruló családok gyerekeinek iskolakezdését könnyíti meg. Éveken át mindig akadt olyan szegény, tehetséges fiatal, akinek napközis díját támogatásként havonta a karitász fizette. Ezt csoportjaink is gyakran megtették.

Büszkeségünk a karitász színjátszó csoportja. Éveken keresztül nemcsak szórakoztattak, de komoly missziót is betöltöttek. Műsorukkal kellemes perceket szereztek a szociális otthonokban élő idős, beteg embereknek. Az általuk bemutatásra került darabok mély moralitásúak és keresztény hitre nevelnek.

Két évben is az országos karitász által meghirdetésre került egy ifjúsági akció, melynek címe: 72 óra kompromisszumok nélkül. Mindkét alkalommal mi is részt vettünk a programban. Két fiatalt Grazból fogadtunk, akik a népkonyhán teljesítettek szolgálatot, de mi is küldtünk két fiatalembert a grazi karitászba, akik az ottani szervezetben végeztek karitatív munkát.

Több éve már, hogy a Pécsi Tudományegyetem földrajz szakos hallgatói közül, akiket közelebbről is érdekel a szociális munka, társadalomföldrajzból hozzánk jönnek egyhetes gyakorlatra. Ez egyik célunk megvalósulását, a jobbmódú fiatalok empátiára való nevelését jelenti.

A karitász történetét végigkíséri az a klasszikus jótékonykodás, mely az adományok gyűjtésén, fogadásán és elosztásán alapul. Mindig arra törekedtünk, hogy ott nyújtsunk segítséget, ahol igazán szükség van rá.

Éveken keresztül általunk jutott iskolapadhoz Németországból a Szent Margit Iskolaközpont. A mi közvetítésünkkel jutott számítógépekhez egy tolnai iskola.

Támogattunk és támogatunk ma is külföldi adományokkal szociális otthonokat, klinikákat, kórházakat. Azóta már működik az irgalmas-rendi hospice, melynek valamennyi kórházi ágyát a karitász biztosította. (ma is rendszeresen tőlünk kapnak ágyneműt)

Az egyéni segítségnyújtás is fontos számunkra. A város családsegítő szolgálataival együttműködve a krízishelyzetbe került családoknak adunk gyors, indokolt segítséget.
Összefoglaló jelentés az élelmiszerosztásról.

Méreteinkhez képest hatalmas és ma már 3 munkatársat lekötő az a munka, melyet egyházmegyénkben csoportjaink segítségével 98 településen végzünk. Az uniós intervenciós keretből biztosított élelmiszerosztás egyik helyszíne Felsőnyék.

Élelmiszergyűjtéseink a karácsonyi és húsvéti csomagosztásokhoz kapcsolódnak. Ilyen volt a TESCO-ban végzett gyűjtés, de örömünkre jelentős mennyiséget kaptunk az Élelmiszerbanktól is.

A pénzügyi válság miatt bajba került családokon segített a Katolikus Püspöki Konferencia által gyűjtött és kiosztásunkra bízott 1,2 millió Ft, melyet az egyházmegye rászoruló családjai között osztottunk szét.

Ezt a célt szolgálta az az országos akció is, melynek címe: Egymillió csillag a szegényekért, de szorgalmasan gyűjtöttük az 1 és 2 forintosokat, s ez utóbbiból az iskolakezdőket támogattuk.
Szívet-lelket melengető az óvodások és gimnazisták kedves játékainak és tárgyainak gyűjtése volt, melyet hozzánk hoztak be azzal a céllal, hogy a leginkább rászorulókhoz juttassuk el. Így kaphattak igazi meglepetésként karácsonyi ajándékot ormánsági, komlói és tolnai gyerekek.

A legfrissebb, talán az egész országot megmozgató árvízi helyzet minket sem hagyott közömbösen. Azonnal segítettünk. Már másnap építőanyagokat, élelmiszert szállítottunk a baranyai rászorulóknak. Borsodba teherautónk vitte a sok élelmiszert, kifogástalan minőségű háztartási eszközt. Sokat segített az országos karitásztól kapott 100000 Ft támogatás is. A plébániák élelmiszer-gyűjtését sokan helyben osztották ki a rászorulóknak, néhány egyházközség azonban ránk bízta az osztást.

A karitász akciói sohasem öncélúak. Rendeztünk jótékonysági hangversenyeket különböző támogatásokra. Így gyűjtöttünk az erdélyi zetelaki iskolára, a chilei földrengés áldozatainak megsegítésére.

Tudjuk-e mindezt a magunk erejéből végezni? Biztosan nem. Segít a keresztény hit, mely áthatja minden tevékenységünket, az okos szeretet, mely arra sarkall valamennyiünket, hogy ne csak szívvel, de tudással is szolgáljuk embertársainkat.
Rendszeresen képzéseket, tapasztalat-cseréket szervezünk, pályázunk. Külföldi kapcsolataink segítségével önkénteseket képző anyagot állítottunk össze.

Ezek az idősek palliatív ellátásáról és a házi gondozást végző önkéntesek képzéséről szólnak.

Három éves projektmunka volt a munkanélküliek reintegrációs képzésére összeállított nemzetközi anyag is, mely német és szlovák barátaink közreműködésével készült el.
Sok évek át voltunk házigazdái a hospice tanfolyamnak, de ez a témája a mohácsi csoport által szervezett előadásnak is

A tapasztalatcsere, baráti kapcsolatok létesítése, ápolása fontos feladat. Így kerülhetett sor a székesfehérvári és egri egyházmegyei karitászok meglátogatására.
Felejthetetlen élmény az ausztriai Pöchlarnban működő karitász szívélyes fogadtatása. Idestova húsz éve rendszeres támogatóink.

Táguló horizont volt az elnevezése annak a pályázatnak, melyben a határon átívelő magyar-magyar kapcsolatok kiépítését határoztuk el. A pályázat nyert és a szabadkai karitászosokban igaz barátokra leltünk.

Évről-évre megrendezett lelkigyakorlataink helyszínei (Tihany, Magyarszék-karmeliták-, Máriagyűd, Püspökszentlászló -hogy csak néhányat említsek, olyan rekreációját jelentik a léleknek, melyre valamennyiünknek -akik szociális területen dolgoznak -szükségünk van.

2009-ben és 2010-ben önkéntes képzést szerveztünk az országos karitász támogatásával. A sikeres program komoly ismeretanyagot, egy biztos elméleti alapot adott önkénteseink munkájához.

Tevékenységeink felsorolását kalkuttai Boldog Teréz anyától származó idézettel indítottam, s most, hogy befejezem, csak megerősíteni tudom őt: ezek mind nem nagy dolgok, kis morzsák, melyekkel megpróbáltuk sokak számára elviselhetővé tenni a nehézségeiket. Csak kis dolgokat tettünk nagy szeretettel.

 
   
 
 

 

A mozgalom alapításának éve: 1896
KATOLIKUS CARITAS ALAPÍTVÁNY PÉCS © - 2009

Az oldal megtekintéséhez ajánlott böngésző: Mozilla Firefox