A CARITAS TÖRTÉNETE

Az első Karitászt Lorenz Werthmann 1896-ban a németországi Freiburgban alapította azzal a céllal, hogy a jó szándékú emberek önkéntes segítő munkáját szervezett keretek közé foglalja és hatékonyabbá tegye. A katolikus plébániák köré csoportosuló hívő emberek közössége karitász csoportokat alakított.

A plébániai karitász csoport tagjai rendszeres összejöveteleket tartottak, ahol megbeszélték kik szorulnak segítségre és hogyan támogassák a rászorulókat. Már a kezdeteknél alapvető célként fogalmazták meg, hogy a Karitász korra, nemre, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül segít a rászorulókon. Később ezek a csoportok összefogtak, hálózatba szerveződve eredményesebben dolgoztak. Idővel úgy megerősödtek, hogy az intézményes szociális ellátásban is képesek voltak részt vállalni. Már akkor kialakult az a gyakorlat, hogy a tehetősebb közösségek segítették a szegényebb vidékeken élőket.

Később az egyházi területi felosztás alapján egyházmegyei, majd nemzeti karitász szervezetek alakultak. A nemzetközi összefogás 1924-ben Amsterdamban kezdődött, amikor 8 ország Karitász szervezete határozta el az első nemzetközi karitász szövegség életre hívását. Magyarország az alapítók között volt.

A Magyar Karitász 1945-ig működött, majd kényszerű szünet után 1990-ben egyházi jogi személyként szerveződött újra. Bírósági bejegyzésére 1991. június 14-én került sor (Fővárosi Bíróság 9.Pk.61123/1. sz. végzése). A segélyszervezet szociális és karitatív tevékenységéhez szükséges forrásokat részben az egy évvel később létrehozott és később kiemelkedően közhasznú minősítést szerzett alapítványa biztosítja.

Magyar Karitász újraalakulásával egyidőben bekapcsolódott a nemzetközi karitász hálózatba. A világ 166 országát összekapcsoló Caritas Internationalis 1991. május 23-29. között Rómában megrendezett XIV. nagygyűlésén (közgyűlés) felvette tagjai sorába a Magyar Karitászt, ez automatikusan tagságot jelent a Brüsszelben székelő regionális Caritas Europa-ban is.

Minden egyházmegyében megalakultak az Egyházmegyei Karitász szervezetek és 1995-re kialakult az országos karitász hálózat Magyarországon. Az önkéntesekkel végzett munka mellett 1994-től kezdve országszerte saját szociális és egészségügyi intézményeket hozott létre a segélyszervezet, fokozatosan bekapcsolódott a nemzetközi karitász segélyakciókba, programokba.

A Püspöki Konferencia a Magyar Karitász elnevezését 2001-ben Katolikus Karitász - Caritas Hungarica-ra változatta, ezzel is aláhúzva azt a tényt, hogy a Karitász a Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezete.

 
   

 

A mozgalom alapításának éve: 1896
KATOLIKUS CARITAS ALAPÍTVÁNY PÉCS © - 2009

Az oldal megtekintéséhez ajánlott böngésző: Mozilla Firefox